Конструкція та принцип роботи двоконтурного газового котла

Двоконтурний газовий котел забезпечує не лише опалення, а й гаряче водопостачання, тому такі моделі є одними з найпоширеніших, саме завдяки своїм функціональним можливостям. Тривалість роботи котла забезпечується дотриманням вимог експлуатації та технічного обслуговування приладу. Для того, щоб розуміти, що може спричинити несправність одного з головних елементів систем опалення та гарячого водопостачання, потрібно вивчити його конструкцію та принцип роботи.

Конструкція приладу

Котел складається з багатьох елементів, але для того, щоб зрозуміти принцип його роботи, варто розглянути лише основні з них.

  1. Пальник. Елемент знаходиться у камері згоряння відкритого або закритого типу. Пальник забезпечує нагрів теплоносія до заданої температури. В камері закритого типу знаходиться вентилятор, призначений для нагнітання повітря та виведення продуктів згоряння.

  2. Циркуляційний насос. Призначені циркуляційні насоси для опалення та системи гарячого водопостачання (ГВП), а саме для примусової циркуляції теплоносія.

  3. Триходовий клапан. Цей елемент відповідає за перемикання систем опалення та ГВП, оскільки котел не може працювати в обох режимах одночасно.

  4. Теплообмінники. В основному пристрої, який знаходиться в камері згоряння над пальником, відбувається процес нагрівання теплоносія для опалення, у вторинному — для ГВП.

  5. Розширювальний бачок. Функцією пристрою є вирівнювання тиску в системі через перепад температур теплоносія.

  6. Автоматика. Автоматика здійснює контроль належної роботи всіх вузлів, перевіряє температуру теплоносія, а також керує іншими складовими.

Дуже важливо слідкувати за належним користуванням котлом, щоб уникнути появи несправностей. На теплообмінники, циркуляційний насос, розширювальний бачок для опалення ціна не є занадто високою, але несправність, яка вимагає комплексної заміни кількох деталей, стане відчутною фінансовою проблемою.

Принцип роботи

Як уже згадувалось, котел не працює одночасно в режимі опалення та подачі гарячої води. В кожному режимі принцип роботи буде інакший, оскільки теплоносій в системах не змішується.

Опалення

В режимі опалення пальник підігріває теплоносій, який знаходиться в основному теплообміннику, до заданої температури, а потім вимикається. За допомогою циркуляційного насоса теплоносій проходить по всій системі, при цьому триходовий клапан знаходиться в положенні, передбаченому лише для обігріву приміщень.

ГВП

Перехід у режим водопостачання відбувається у той момент, коли відкривається кран гарячої води. В цей момент триходовий клапан перекриває систему опалення, а пальник підігріває воду, яка з крана витікатиме холодною кілька секунд, поки не нагріється.

Двоконтурний газовий котел відповідає одразу за дві системи: опалення та гаряче водопостачання. Це дозволяє контролювати витрати на енергоносій, встановлювати зручний температурний режим як для води, так і мікроклімату приміщень. Крім того, слід відзначити компактність приладу, що дозволяє економити простір, особливо в невеликих квартирах.